Պատմական վայրեր, որոնք պարտադիր պետք է տեսնել
Հալիձորի բերդը սկզբում եղել է կուսանաց անապատ, որտեղ արվել են նաև ձեռագրերի ընդօրինակություններ, իսկ Դավիթ-Բեկի օրոք վերակառուցվել է և դարձել ամրոց: Բերդն ունի երկու եկեղեցի։ Սուրբ Մինաս եկեղեցու պատերին ագուցված են տարբեր ժամանակներում տեղադրված խաչքարեր: 1727թ. թուրքերը պաշարում են Հալիձորը, սակայն բերդի փոքրաթիվ հայ ռազմիկները, բնակիչների օգնությամբ հակահարձակման անցնելով, հաջողությամբ վտարում են թշնամուն:
Բաղաբերդը 4-րդ դարից սկսած եղել է Սյունիքի ռազմավարական կարևոր հենակետ, որն օգտագործվել է որպես պաշտպանական ամրոց և ապաստան քաղաքական ընդհարումների ժամանակ։ Բերդի մուտքը գտնվում էր հյուսիսային հատվածում, որտեղ տեղադրված մեծ բուրգը նաև հսկիչ աշտարակ էր ծառայել։ Մուտքի կառուցվածքն ապահովել է ամրոցի անվտանգությունը։ Սյունիքի թագավորության ժամանակ Բաղաբերդը դարձել է գահանիստ կենտրոն, որտեղ պահվել են Տաթևի վանքի և թագավորության գանձերն ու ձեռագրերը։
Վահանավանքը հիմնադրել է Սյունյաց նահանգի Բաղք գավառի գահակալ Վահանը 10-րդ դարում։ Այստեղ կառուցվել են Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ, Ս. Աստվածածին եկեղեցիները, գավիթ ու սյունասրահ: Վանական համալիրի տարածքում պահպանվել են բազմաթիվ վիմագրեր, խաչքարեր և տապանաքարեր, որոնք վկայում են, որ Վահանավանքը եղել է Սյունյաց և Աղվանից աշխարհի թագավորական ու իշխանական տոհմերի պանթեոն:
Բեծի անապատը կամ Նապատը, որը նախկինում հայտնի էր նաև Տանձափարախ անունով, փոքրիկ ամրոց-դղյակ էր, որտեղ ժողովուրդը և միաբանները ապաստանել էին ու կազմակերպել կրոնական արարողություններ, իսկ վտանգի ժամանակ՝ պաշտպանություն կազմակերպել:
Վերականգնված Նապատը դարձել է ուխտագնացության վայր, որտեղ նախկինում վարդապետները ձեռագրեր էին գրում ու ընդօրինակում, և այսօր էլ այն սրբավայր ու ուխտատեղի է: